Prispevati k strokovno usklajenem delovanju subjektov na področju gozdarstva v razmerah intenzivne dinamike na ekološkem, tehnološkem in socialnem okolju.
Živimo v dinamičnem obdobju s številnimi novimi družbenimi in tehnološkimi izzivi. Sodobne tehnologij izvedbe gozdnih del (predvsem tehnologij kratkega lesa), si vztrajno – a zaenkrat še v precejšnji meri stihijsko vtira pot tudi v Slovenijo. Njihova moč je v korelaciji z možnimi negativnimi vplivi na okolje, kar zahteva višje ravni regulative z vidika načrtovanja, izvedbe in kontrole gospodarske dejavnosti v gozdovih. Vse večja zahteva po energetski samooskrbi zahteva specifične tehnološke rešitve, ki so prilagojene evidentnim podnebnim spremembam in posledično pogostim pojavom ekstremnih klimatskih razmer. Povečevanje odprtosti gozdov zahteva poglobljen, večnamensko vrednoten pristop, ki ga izvajamo tudi skladno s preventivnimi ukrepi za preprečevanje velikih razsežnosti posledic gozdnih ujm. Okolju prijazno ravnanje zahteva prehod od deklarativnih načel k zapisanim pravilom, ki vključujejo tudi sistem za nadzor oz. vrednotenje kakovosti tako upravljavcev, kakor tudi izvajalcev gospodarske dejavnosti v gozdovih.
Glede na to, da so pri izvedbi gozdarskih del vse pogosteje prisotne posebne oziroma spremenjene okoliščine, smo se odločili za temo, ki obravnava gospodarjenje z gozdom v razmerah, ki odstopajo od običajnih. V zadnjem času ugotavljamo, da so spremenjene razmere pri pogojih gospodarjenja z gozdom praktično stalnica (ujme, podnebne spremembe, omejitve gospodarjenja zaradi poudarjenih ekoloških in socialnih vlog gozda, spremenjena lastniška struktura gozdov, novi trgi, nove tehnologije na področju upravljanja in izvedbe gozdarskih del). Spremembe se pojavljajo stalno, menja se le njihova dinamika in jakost. Na gozdarskih študijskih dnevih bodo izpostavljeni nekateri vidki, s katerimi se trenutno najbolj intenzivno ukvarjamo na raziskovalnem področju gozdne tehnike in ekonomike.
Tako bomo v sklopu študijskih dni obravnavali naslednje vsebine: